Instagram  Telegram

   ۰۲۱ - ۲۲ ۴۴ ۰۷ ۴۴          ۰۹۱۲ - ۳۵۹ ۹۳ ۸۱

یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷

آموزش و پرورش نباید در حوزه سرویس مدارس دخالت کند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (1 آرا)

یکی از مهمترین دغدغه های امروز شهرهای بزرگ و صنعتی ترافیک شهری و تردد هزاران خودرو در خیابان هاست که علاوه بر هزینه های مادی ، آسیب های اجتماعی بسیاری را نیز به همراه دارد.به نظر می رسد آنچه در این میان سبب کاهش بخشی از این هزینه ها خواهد شد استفاده از وسایل نقلیه عمومی و کاهش حجم ترافیکی است.

بخشی از ارایه اینگونه خدمات در شهرهای بزرگ را اتحادیه صنف مسافربری بر عهده دارد.برای آشنایی بیشتر با این صنف و دغدغه های حرفه ای آن ها این هفته به سراغ دكتر سیدرضا پورسیف ؛ رئیس اتحادیه صنف مسافربری استان تهران رفتیم تا وی از این دغدغه ها برایمان بگوید.

* اتحادیه مسافربری حیطه چه مشاغلی را شامل می شود؟
- اعضای اتحادیه صنف مسافربرى استان تهران در رسته اول و بسیار مهم خود انجام سرویس هاى شبانه روزى ایاب و ذهاب پرسنل كارخانجات ، ادارات ، سازمان ها ، ارگان ها ، بیمارستان ها ، وزارتخانه ها و مدارس را به وسیله خودروهاى اتوبوس و مینى بوس ، ون و سوارى عهده دار هستند به گونه اى كه می توان گفت استارت روزانه چرخ اقتصادى كشور عزیزمان با تلاش این قشر زحمت كش رقم می خورد.
در رسته دوم ارایه خدمات به گردشگران داخلى وخارجى ( توریست ) با خودروهاى ویژه اتوبوس ، مینى بوس ، ون قرار دارند و بالاخره در رسته سوم ارایه سرویس هاى دربستى با خودروهاى یاد شده براى جابجایی نفرات شركت كننده در مراسم ، جشن ها و همایش هاى رسمى داخلى و بین المللى قرار می گیرند.

* در این صنف چند نفر مشغول به کارند؟
- به طور كلى این صنف همیشه در جایگاه فوق العاده حساس قرار داشته و از اهمیت فراوانى هم در تمام دنیا برخوردار است -كه در ایران نیز همینگونه است -به همین دلیل هم اشتغال تعداد افراد بسیار زیادى را بصورت مستقیم و غیر مستقیم به خود اختصاص داده است كه این تعداد را می توان بیش از یكصد هزار نفر اعلام كرد.

* به نظر شما آسیب ها و آفاتی که این حرفه را تهدید می کند که البته بخشی از آن ممکن است سوء استفاده های احتمالی شغلی باشد از سوی چه کسانی است و این مسایل عمدتاً چه مواردی شامل می شود؟
- در این خصوص اگر در مدیریت سیستم كوتاهى شود از آسیب و آفات در امان نخواهیم بود.اما در مجموع ورود بعضى از ارگان ها بدون داشتن مجوز و تخصص هاى لازم به این صنف و در مواردى هم واگذارى سرویس هاى مدارس و كارخانجات كه موضوعی بسیار حساس و تخصصی است به افراد فاقد صلاحیت و پروانه كسب كه تقریباً در بیشتر موارد مشكلات فراوانى را به وجودخواهد آورد از جمله آسیب هایی است که این حرفه را تهدید می کند.
* جناب آقای سیدرضاپورسیف برای برخورد با این موارد چه تدابیری اندیشیده اید؟

- در انجام بازرسى هاى این اتحادیه با متخلفان برخورد قانونى می شود اما متاسفانه در بعضى موارد متخلف، یك سازمان دولتى است كه در این صورت به تخلف ادامه می دهد.
* جناب آقای سید رضاپورسیف عمده ترین مشکلاتی که صنف زیر مجموعه شما با آن مواجه است چیست؟

- ترافیك شهرى یکی از مهم ترین مشکلات این صنف است.علاوه بر این عمده ترین مشكل این است كه ناوگان مسافربرى كاملاً فرسوده است و عمر بسیار بالایی دارد كه اشاره به جزییات آن جایز نیست و رانندگان ، این قشر بسیار زحمتكش و كم درآمد توان نوسازى آن را بدون كمك دولت ندارند. كه این اقدام حتماً باید از طرف دولت انجام پذیرد.

* دولت تاکنون برای حل مشکلات شما چه قدمی برداشته است؟
- در دولت قبل آنچه كه قرار شد تحقق پذیرد این بود كه نرخ سوخت افزایش یافته و یارانه هاى انرژى حذف شود و به جاى آن تفاوت مبلغ یارانه حذف شده به ناوگان حمل ونقل مسافربرى تزریق شود كه مرحله اول افزایش نرخ سوخت و حذف یارانه انجام شد و همچنان منتظر تزریق آن به حمل و نقل و نوسازى ناوگان هستیم تا بتوانیم به هموطنان عزیزمان آنطور كه شایسته ایشان هست ارایه خدمات کنیم چرا كه وضعیّت فعلی اصلاً در شأن یك ایرانى نیست.
به طور حتم با حرکت یک اتوبوس و مینی بوس دودزا در شهر و تردد اجباری آن مشکلات آلودگی هوا نیز هر روزه بیش از پیش می شود از طرفی اگر بخواهیم از تردد این مینی بوس ها یا اتوبوس ها در شهر جلوگیری کنیم، صنعت کشور تعطیل خواهد شد زیرا تمامى کارمندان و کارگرانى كه توسط این ناوگان براى رسیدن به محل كار و برگشت به منزل استفاده می کنند، با مشکل مواجه می شوند و با تاخیرى كه به وجودمی آید، صنعت کشور رو به تعطیلی خواهد رفت.

* یکی از موضوعات مطرح شده در خصوص این صنف موضوع واگذاری سرویس های مدارس به آموزش و پرورش است. با توجه به نزدیکی سال تحصیلی چقدر این مساله تحقق یافته و اصلاً ضرورت این واگذاری برای چیست؟
- متاسفانه این موضوع یكى از مواردى است كه قبلاً هم به این موضوع اشاره کردم.پرسش اینجاست که اگر سرویس ایاب و ذهاب تخصص آموزش و پرورش است پس تخصص ما چیست؟
آیا بهتر نیست براى ارایه بهترین كیفیت خدمات هرشغلى توسط متخصصان آموزش دیده همان صنف ارایه خدمت شود؟
آیا بهتر نیست آموزش و پرورش به فكر ارایه بهترین كیفیت آموزشى براى فرزندان عزیزمان كه آینده سازان این مملكت هستند باشد تا درآمد از صنف مسافربرى و سرویس مدارس .
با توجه به نزدیك شدن به شروع سال تحصیلى از تمامى مدیران و مسوولان مدارس و همچنین اولیاء می خواهم سرویس مدرسه عزیزان دانش آموز آینده سازان ایران عزیزمان را به دلیل عدم برخورد با مشكلات بعدى به شركت هایى واگذار کنند كه داراى پروانه كسب از اتحادیه صنف مسافربرى استان تهران هستند و آموزش هاى لازم را در ارایه خدمات یاد شده دیده اند.
* جناب آقای سید رضا پورسیف دغدغه ناگفته دیگری هم دارید؟

بله، یكى از مسایل مهم كه در این فصل به فراموشى سپرده می شود آلودگى هواست كه از دلایل آلودگى هوا و ترافیك بیش از حد نسبت به گذشته نیز می توان به این مساله اشاره کرد كه در دولت گذشته با تصمیم اشتباه كه درسال ١٣٨٦صورت گرفت سرویس ایاب و ذهاب ادارات و ارگان ها با توجیهات غلط حذف شد و بجاى آن مقرر گردید هریك از كاركنان با وسیله شخصى خودشان به محل كار خود مراجعه کنند در صورتى که قبل از این چنین تصمیمى تقریباً ٣٠ تا ٤٠ نفر از پرسنل با یك خودروى عمومى به محل كار خود مراجعه می كردند.امیدوار هستیم تصمیمى گرفته شود تا سرویس هاى عمومى ایاب و ذهاب مجدداً راه اندازى شود و ما شاهد آن باشیم خودروهاى شخصى براى رفت وآمد به محل كار مورد استفاده قرار نگیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Hyundai
MercedesBenz
Volvo
Scania
Renault
MAN